Blog > Komentarze do wpisu

Taktyka Wypruć się po 30 minutach

Dawno mnie tu nie było, bardzo dawno. Tak dawno, że nawet nie będę sprawdzał jak dawno, żeby się nie przerazić. A teraz jestem, bo poczułem dziwną chęć podzielenia się paroma laickimi opiniami na temat startu Adama Nawałki w roli selekcjonera kadry. A właściwie to jedną laicką opinią.

Mój stosunek do kadry niewiele się zmienił od czasu wpisu "Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało". Zasadniczo podczas meczów reprezentacji nie odczuwam już żadnych emocji i można nawet powiedzieć, że oglądam je tylko dla beki. A nawet nie to, bo zwykle jednym okiem patrzę, a drugim robię co innego. Postawa niegodna kibica, napisałby na twitterze Klich, ale mam to głęboko w nosie. Dostaję marny produkt, którego nie chce się oglądać, więc traktuję go zupełnie bezemocjonalnie i bez zrozumienia dla biednych, uciskanych przez kibiców piłkarzy. A na trybunach pewnie też bym gwizdał. Z tą różnicą, że mi szkoda kasy na oglądanie takich widowisk. Pogwizdać mogę sobie w domu.

Ale nie o tym miało być.

W kadrze pojawił się nowy selekcjoner, który wzbudził powszechną nadzieję na to, że u niego nie będzie opieprzania się, grania na pół gwizdka i unikania gryzienia trawy. Może nie będzie wyników, ale chłopaki oddadzą serce dla kadry. Budujące, ale jest jedno ale - żeby się nie opieprzać i harować przez 90 minut trzeba mieć końskie zdrowie. Tak samo jak trzeba mieć końskie zdrowie do takiego grania, jakie serwuje nasza reprezentacja w ostatnich meczach, także tym ze Słowacją już za Nawałki. A taktyka w nich była z grubsza taka sama.

Wiadomo, Polska to kraj 40 milionów selekcjonerów, z których każdy zna się na piłce najlepiej. Liczne wywiady, analizy w programach telewizyjnych itp. próbują nas przekonać, że trenerem nie można być oglądając mecz w telewizorze. Na trenerce trzeba się znać, zjeść zęby na taktyce, wylać na treningach litry potu setek zawodników i zauważać niuanse taktyczne, których przysłowiowy Janusz nie dostrzeże. Wszystko fajnie, ale znów, dlaczego ci trenerscy specjaliści w kadrze sprawiają wrażenie, że nie mają pojęcia o najprostszych rzeczach (polski piłkarz to człowiek, który się męczy), a taktyka przez nich przygotowana jest identyczna i zupełnie na przekór tym najprostszym rzeczom?

W skrócie można ją określić tak: od pierwszych minut rzucamy się pressingiem na przeciwnika i nie dajemy mu nawet dychnąć w rozgrywaniu piłki. Biegamy za przeciwnikiem, uprzykrzamy mu życie, kopiemy po kostce, gdy trzeba i z pressingu natychmiast przechodzimy do ataku z obowiązkowym użyciem skrajnych obrońców. Koniec standardowej taktyki Polaków w ostatnich meczach.

Tylko teraz dwie sprawy. Ta taktyka jest fajna, gdy uda się w tych pierwszych minutach strzelić gola. Wtedy po meczu jest szansa na brylowanie w wywiadach, że taktyka okazała się słuszna, z analizy przed meczem wynikało, że rywal stłamszony łatwo się gubi, a szybko zdobyta bramka ustawi cały mecz. Drużyna wykonała tę genialną taktykę wzorowo, a kibice przed 90 minut bez przerwy śpiewali na trybunach Mazurka Dąbrowskiego wstawiając w miejsce Dąbrowskiego nazwiska polskich reprezentantów. Po zdobyciu bramki przeszliśmy do ukochanego przez Polaków kontrataku i 90 minut cudu, miodu i orzeszków... Co jednak, gdy w pierwszych minutach meczu, mimo biegania i wściekłego pressingu nie uda się strzelić gola? Tu pojawia się drugi z ww. problemów - wytrzymałość i kondycja. A naszym piłkarzom z uporem maniaka zaczyna jej brakować już w 30 minucie spotkania. I jeśli do tej pory nie prowadzimy, to potem prawie pewne, że przegrzmocimy.

Dlaczego więc nasi pod kolejnymi trenerami grają tak samo (z taktycznych nowinek ulubionych od lat przez naszych selekcjonerów jest jeszcze mityczna wymiana pozycji, czyli zamiana prawego pomocnika z lewym i vice versa)? Bez głowy rzucają się na przeciwnika, gra i owszem, momentami wygląda imponująco, ale potem ktoś wyjmuje wtyczkę z prądu. Gdzie tu sens, gdzie tu logika? Wykonawców mamy jakich mamy i żaden trener z przeciętnych piłkarzy nie zrobi Zlatanów. Ale żeby choć spróbować to zrobić trzeba zastosować taktykę ustawianą pod naszych piłkarzy, a nie piłkarzy ustawiać pod taktykę. Szczególnie ze taktykę już dawno zdartą. Taktykę: "Wypruć się po 30 minutach". 

niedziela, 17 listopada 2013, quentiin
Taktyka Wypruć się po 30 minutach Biało-CzerwoniPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: nik, *.13-1.cable.virginm.net
2013/11/17 19:02:50
Jest tylko jeden problem, nasi pilkarze nie umieja stosowac zadnej taktyki

ps. A dlaczego gral Mierzejewski? Trener go sprawdzal czy co?
-
2013/11/18 10:44:19
ja zerknę czasem na mecz naszych kopaczy z czystego masochizmu, ale coraz rzadziej. Jedynym ratunkiem jest chyba dla nas zagraniczny trener spoza "układów i układzików", który stworzy jednolitą grupę i dostosuje do niej taktykę tak jak mówisz. Ale mnie na tym nie zależy, czekam aż się to wszystko zawali jak kiedyś w Australii i stworzy się nowy związek, na nowych zasadach (chociaż jak znam życie to w Polsce, pod hasełkiem rewolucji, stworzą go ci ludzie, no bo przecież mają "wieloletnie doświadczenie")
To jest przepłacone, korupcyjne środowisko wzajemnej adoracji. Dziwi mnie tylko że są firmy które łożą na to pieniądze i ludzie którzy chcą płacić za oglądanie tego marnego teatrzyku.
-
2013/11/18 17:02:07
Co do Mierzejewskiego to nie odmawiam trenerowi prawa do zobaczenia na własne oczy jak się prezentuje dany zawodnik na treningu, śniadaniu z grupą czy w końcu na meczu. Dlatego póki co personalne oceny bym zostawił na boku. Nawałka nie zna chłopaków, no to poznaje ich i ich możliwości.

Tylko znów, widziałem dzisiaj fragment jego wywiadu i mówi, że niektórzy nie wytrzymują nawet tempa treningów, a co dopiero meczów. Nie wiem czy to usprawiedliwienie czy co, ale może zamiast załamywać nad tym ręce, to trzeba przygotować taki trening, żeby był dla danego materiału optymalny. Albo szukać graczy słabszych, ale odpowiednio wydolnych do stawianych im zadań. I cała nadzieja w tym, że właśnie to robi AN.
-
2013/11/27 12:50:14
Aż szkoda słów, drewniane nogi i tyle! Zamiast ciągle zmieniać trenerów, zmieniliby piłkarzy!
-
2013/11/27 12:53:50
Ten mecz nawet ciężko opisać w słowach ;) Nie wiem czy potrzebny jest tu jakikolwiek komentarz. Wielu z nich chyba tak na prawdę nie ma ochoty grać w reprezentacji. Przynajmniej tak wyglądał ten mecz w ich wykonaniu.
-
2013/11/29 09:49:05
Zdążyliśmy się niestety do tego już przyzwyczaić choć cały czas gdzieś tli się jeszcze jakaś nadzieja że sytuacja się odmieni...
-
2013/11/29 18:49:45
powinna nastąpić całkowita wymiana, tak jak w rządzie tak i na boisku, Wiele talentów się marnuje bo kulawe nogi zajmują miejsce i nikogo nie dopuszczają. Brak myślenia, brak koncepcji, tak jak powiedziano kiedyś w jednym filmie - nuda, nic się nie dzieje...
-
2013/12/07 05:37:52
ach ci Polacy ciągle narzekają, a jak ci biedni piłkarze mają grać za takie marne grosze, przecież on z tego sobie 2 śniadania nie kupi, kpina jakaś
-
2013/12/08 19:20:44
Podzielam Twój pogląd. Gdyby meczu reprezentacji nie reklamowała biedronka to emocji zupełnie brak.
-
2013/12/13 10:42:44
Tak już gramy i co na to poradzić. Szybko strzelona bramka napawałaby optymizmem. Sprawiłaby, że o wiele łatwiej by się grało.
-
2013/12/14 15:51:38
Zawsze tak jest, nasza taktyka jest właśnie aby inni wygrywali, sami siebie wykańczamy......wkurza mnie to.....
Salon kosmetyczny Kraków
-
2013/12/16 11:12:11
Zaiste słusznie spostrzeżenia. Piłka nożna w wykonaniu reprezentacji
nie budzi zbyt wielu emocji ostatnimi czasy. Za to dla równowagi wczoraj
nasze piłkarki ręczne pokazały jak zbudować napięcie i człowiek do ostatniej
minuty siedział z zaciśniętymi pięściami.
-
2013/12/17 10:19:21
Niestety Polska piłka się o wiele pogorszyła narzekaliśmy na poprzednich trenerów Jerzego Engela Pawła Janasa czy Leo Benhakera ale kolejni juz byli gorsi i niestety nie ma nas na kolejnych Mistrzostwach Świata. Jeżeli ktoś lubi obstawiać mecze piłkarskie to zapraszam na mojego bloga znajdziecie w nim typy oraz atrakcyjnego bukmachera który przyznaje nowym graczą bardzo wysokie bonusy
zakladybuk.blox.pl/html
-
2013/12/18 14:44:18
To nie tylko tak w polskiej reprezentacji tak się dzieje co nie zmienia faktu, że wiele klubów lepiej sobie radzi (i nie piszę tutaj o samej grze).
-
2013/12/29 09:36:35
No cóż... nie oszukujmy się... Zmiana z Fornalika na Nawałkę za wiele nie da. Polscy kopacze potrzebują autorytetu jakim był Leo. Jak nie ma umiejętności to trzeba zasuwać jak mały samochodzik przez 90 minut.
-
2014/01/14 15:20:51
Obecnie być może wszystko się zmieni. W każdym selekcjonerze pokładamy duże nadzieje. Tym razem są jednak one uzasadnione. Znamy się na sprzęcie sportowym, więc wiemy, że często to właśnie on bywa najważniejszy, a na czym muszą trenować Nasi to wiemy ;) Jak chcesz kupić coś profesjonalnego to zajrzyj do Asport.pl
-
2014/01/20 23:24:19
trzeba zasuwać, tak nie ma co truchtać na meczach, w naszych jakoś to wszystko nie działa. teraz wygrali dwa towarzyskie spotkania pytanie czy coś się zmieni ? ja powątpiewam, niestety w piłce już chyba nic nie jesteśmy w stanie zrobić
-
Gość: Ula, 217.153.182.*
2014/01/23 13:15:22
No niestety trzeba mocno biegać i nie przez pół meczu ale przez cały. Choć też bym się z nimi mogła zamienić - kasa przyzwoita, podatki pewnie duże ale co tam, jest program pit więc nie ma, że boli.
-
2014/02/19 15:28:32
Nogi trochę jak z drewna :D Ładnie
-
2014/02/21 13:59:36
Witam,
Zgodzę się z przedmówcą - nasi piłkarze nie stosują żadnej, dobrej taktyki. Mogliby się lepiej postarać!!!
-
2014/02/24 12:31:23
dość wywyższania piłki, jesteśmy w nią słabi i nie ma co marzyć że będzie inaczej
-
2014/02/24 13:53:15
Trzeba skończyć z tym finansowaniem i wyborem przez działaczy jakoś młodzicy mają osiągnięcia a później giną i nic z tego nie ma. Niestety nie uczymy ich wygrywania a tylko zdobywania punktów i stypendiów.
-
2014/02/24 14:29:45
Zgadam się, że w przypadku naszej reprezentacji taki pressing się nie sprawdza absolutnie. Po prostu nam jakoś te brawurowe akcje z golami w pierwszych minutach nie wychodzą, więc należałoby mierzyć siły na zamiary, a raczej równomiernie je rozłożyć
-
2014/02/27 09:48:20
to prawda trzeba mierzyć siły na zamiary. Nasza reprezntacja często rozczarowuje.
-
2014/02/27 11:16:58
Ciekawe jak to dalej będzie z tą naszą reprezentacją. Zobaczymy czy trener Nawałka coś z tego zrobi ciekawego.
-
2014/03/01 06:26:44
Jak pomyślę o naszej reprezentacji to ręce opadają. W ostatnim okresie niepowodzenie i zawód kibica po każdym meczu. No i oczywiście Polacy nic si nie stao.
-
2014/03/03 10:14:46
To prawda ręce opadają. Niestety nic z tym nie zrobimy.
-
2014/03/04 10:37:26
Ręce opadają i słów brakuje.
-
Gość: Weksel, *.rev.netart.pl
2014/03/11 16:10:49
-
2014/03/18 19:55:06
Ponadczasowa rozprawa hehehehehehehe
-
2014/03/20 14:14:39
Mam wrażenie, że to jedyna taktyka na jaką stać naszych piłkarzy.
-
2014/03/27 12:04:28
Słaba taktyka, niektórzy powinni iść na siłownię bo nie nadążają ;]

sprawdź mojego bloga - grzejniki
-
2014/04/15 09:33:46
Świetnie się to czyta, mam nadzieję że wrócisz do pisania. Zaniedbałeś trochę bloga;-)
--
www.maszynybudowlane24h.pl/koparko-ladowarki-case
-
2014/05/26 13:55:35
problem polega na ty że brakuje piłkarzy z charyzmą ... wszyscy grają tak żeby tylko odbębnić przyjazd na reprezentację bo konkretną kasę zarabiają w klubach
-----------------------------
www.costaplaya.eu
-
2014/05/27 17:04:03
Polska reprezentacja jest na bakier z taktyką, nie da się ukryć:-)
-
2014/06/05 12:01:33
ta taktyka jest dobra, wręcz hokejowa ale moim zdaniem wymaga dużej dyscypliny i może przede wszystkim atletycznej budowy ciała i wielkiej formy.. no więc właśnie
-
2014/06/06 12:16:44
zobaczymy jak jutro zagrają przed urlopami
-
2014/06/09 11:58:09
no i zagrali dopiero jak dostali porządny ochrzan w szatni ...
------------
tanie domy szkieletowe
-
2014/06/12 10:40:24
Też oglądam mecze tylko jednym okiem, o ile w ogóle. Szkoda zaangażowania na patrzenie jak piłkarze biegają, jakby im się wcale nie chciało...
-
2014/06/12 11:30:22
Zespół zbyt rzadko gra razem, żeby móc mówić o taktyce. Nie ma zespołu tylko indywidualności.
-
2014/10/21 23:41:45
Ostatnio dość nieoczekiwanie gra Polaków może nawet zacząć się podobać. W końcu zaczęli wygrywać. :) Czekam na kolejny mecz....
-
2014/12/02 18:41:59
to jest najgorsze co może być, brak kondycji :(
-
2015/03/12 10:28:06
Wydaje mi się że to kwestia złej organizacji brak samodyscypliny i zła kondycja ale jest to wszystko do zrobienia
-
2016/05/19 19:18:46
nieźle
-
2016/10/03 15:10:16
blog umarł.