Blog > Komentarze do wpisu

Ściąga dla Zagłębia Lubin

Jeszcze nigdy droga piłkarskiego mistrza Polski do Ligi Mistrzów nie była tak długa i ciężka. Zagłębie, aby zagrać w tych elitarnych rozgrywkach, musi wspiąć się na wyżyny swoich możliwości i mieć jeszcze dużo szczęścia.

Zagłębie zacznie rywalizację od drugiej rundy eliminacji LM, ale ze względu na niską pozycję w rankingu krajowym i klubowym nie będzie w gronie zespołów rozstawionych.

II RUNDA ELIMINACJI LIGI MISTRZÓW
Drużyny rozstawione:
Szachtar Donieck, Steaua Bukareszt, Glasgow Rangers, Besiktas Stambuł, Lewski Sofia, Slavia Praga, Rosenborg, Crvena Zvezda Belgrad, FC Kopenhaga, Dinamo Zagrzeb, RC Genk, Debreczyn, Austria Salzburg, Apoel Nikozja.

Jeżeli założymy, że Zagłębie awansuje, w trzeciej rundzie także będzie dolosowywane do bardzo silnych zespołów:

III RUNDA ELIMINACJI LIGI MISTRZÓW
Drużyny rozstawione:
FC Liverpool, Arsenal Londyn, Valencia, trzeci zespół ligi Hiszpanii (najprawdopodobniej Sevilla), Benfica Lizbona, Ajax Amsterdam, Werder Brema, Celtic Glasgow, Lazio Rzym, Dynamo Kijów, Anderlecht Bruksela
Drużyny które będą rozstawione, jeśli przejdą II rundę:
Steaua Bukareszt, Glasgow Rangers, Szachtar Donieck, Besiktas Stambuł, Lewski Sofia

*

W związku z powyższym, nie od rzeczy będzie przypomnienie piłkarzom Zagłębia ściągi, którą napisałem dla nich po odpadnięciu rok temu w dwumeczu przeciwko Dynamu Mińsk (1:1 u siebie, 0:0 w rewanżu:

1. Co to jest piłka nożna?

Piłka nożna (ang. football, am. soccer) - gra zespołowa, jedna z najpopularniejszych na świecie dyscyplin sportowych. W zawodach (meczach) piłkarskich uczestniczą dwie rywalizujące ze sobą drużyny składające się z jedenastu zawodników każda.

2. O co chodzi w piłce nożnej?

Głównym celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża drużyna, która uczyni to większą ilość razy.

3. Co to jest bramka?

Bramka to metalowy prostokąt o wymiarach 2,44 m. wysokości, 7,32 szerokości z zawieszoną na nim siatką. Prostokąt ten składa się z dwóch słupków i poprzeczki a czwarty bok prostokąta wyznacza linia bramkowa ciągnąca się od słupka do słupka u podnóża bramki. Na krótszych bokach boiska ustawione są dwie bramki po jednej dla każdej drużyny.

4. Co to jest gol?

Ze zjawiskiem gola mamy do czynienia w sytuacji, w której piłka całym swoim obwodem minie linię bramkową wewnątrz prostokąta wyznaczanego słupkami i poprzeczką. W takim przypadku drużynie, która zdobyła gola zalicza się jeden punkt.

5. Jak strzelić gola?

Sposobów na strzelenie gola jest bardzo dużo. Gola można strzelić praktycznie każdą częścią ciała z wyjątkiem rąk. Wśród zawodników jedynie bramkarzowi wolno dotykać piłki rękami, ale może to uczynić tylko w swoim polu karnym w związku z czym bardzo trudno jest mu zdobyć gola ręką, bo trudno jest przerzucić za jednym zamachem całe boisko. Częściej (choć wyjątkowo rzadko) zdarza się, że wrzuci piłkę do swojej bramki, ale w takiej sytuacji mamy do czynienia z bramką samobójczą, o której potem.

Najczęściej gole strzela się przy pomocy nóg. Wymieńmy kilka sposobów takiego zdobycia bramki:
- strzał z pola karnego w tzw. krótki bądź długi róg,
- strzał z pola karnego pod poprzeczkę,
- strzał zza pola karnego czyli z tak zwanego dystansu,
- strzał tzw. lobem czyli przerzucając piłkę nad bramkarzem,
- wepchnięcie piłki do bramki wślizgiem z jak najbliższej odległości od linii bramkowej (na Inzaghiego).
Sposobów na strzelenie gola nogą jest dużo więcej, wymienione tu zostały jedynie te najpopularniejsze. Nogą można też strzelić gola z tzw. stałych fragmentów gry:
- z rzutu karnego - to najpewniejszy sposób strzelenia gola;
- z rzutu wolnego - strzelenie gola jest utrudnione przez mur przeciwników stojący na drodze piłki do bramki;
- z rzutu rożnego - strzelenia gola z rzutu rożnego jest nie lada wyczynem aczkolwiek nie jest rzeczą niemożliwą.

Drugą w kolejności częścią ciała, którą najczęściej strzela się gole jest głowa. Zasięg rażenia takiego strzału głową nie jest duży jednak przy odpowiedniej precyzji można sprawić, że bramkarz drużyny przeciwnej zostanie zaskoczony. Wymieńmy kilka sposobów strzelenia gola głową:
- strzał z pola karnego w tzw. krótki bądź długi róg - im mniejsza odległość między strzelającym a bramką tym większa szansa na strzelenie gola;
- tzw. przystawienie głowy do mocnego dośrodkowania od partnera z drużyny i zmienienie kierunku lotu piłki w kierunku bramki;
- tzw. lob głową - wyższa szkoła jazdy jednak spotykana na boiskach piłkarskich;
- strzał głową zza pola karnego - takie strzelenie gola wymaga więcej szczęścia niż umiejętności dlatego zalecane są prostsze sposoby strzelania gola głową.

Jak zostało napisane wcześniej, gola można również strzelić każdą inną częścią ciała z wyjątkiem rąk lecz większość tak zdobytych bramek ma raczej charakter przypadkowy i polega na zmienieniu kierunku lotu piłki poprzez odbicie jej na przykład klatką piersiową. Znane są skrajne przypadki, w których piłkarze po minięciu bramkarza drużyny przeciwnej stają przed linią bramkową, podbijają piłkę do góry i wbijają ją do bramki pupą. Tak strzelony gol liczy się tak samo jak i te strzelone w każdy z powyższych sposobów jednak takie zachowanie uznawane jest za lekceważące i potępiane na boisku.

6. Podsumowanie.

Jak widać z powyższego wywodu sposobów strzelenia gola jest wiele. Oczywiście można liczyć na następujące sytuacje:
- bramkarz drużyny przeciwnej wrzuca sobie piłkę do bramki, jest gol samobójczy;
- inny piłkarz drużyny przeciwnej trafia piłką do swojej bramki, to inna odmiana gola samobójczego, dość często spotykana;
- gol zostaje strzelony ręką podczas gdy sędzia patrzy w drugą stronę i takiego gola uznaje.
Jak zostało wspomniane, można liczyć na takie sytuacje, ale o wiele lepiej jest skorzystać ze ściągi na temat strzelania gola i dążyć do strzelenia go, w któryś z wymienionych sposobów. Wbrew pozorom nie jest to trudne wystarczy tylko CHOĆ RAZ PRZEZ 90 MINUT MECZU SPRÓBOWAĆ TRAFIĆ PIŁKĄ W ŚWIATŁO BRAMKI!!!
poniedziałek, 18 czerwca 2007, quentiin
Ściąga dla Zagłębia LubinPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Przem, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/06/19 00:50:30
Liga Mistrzow jeszcze nigdy nie byla tak daleko ;/
-
Gość: Evil Incarnate, *.89-161.tel.tkb.net.pl
2007/06/19 09:47:46
ZŁO!śliwiec... :>
-
Gość: asd, *.dolsat.pl
2007/06/19 14:17:59
zaglebie najwiekszym korupterem ekstraklasy

skocz.pl/mpg3
-
2007/06/19 20:21:25
Zagłębie w pierwszej rundzie rozniesie Glasgow Rangers, potem wymęczy zwycięstwo z Arsenalem i Liga Mistrzów wita. Oczywiście na stadionie w Dreźnie, bo tam chyba chcieli grać. Jaka liga, taki mistrz